بیانیه پایانی نشست ۱۷۷ اوپک منتشر شد

یکصدوهفتادوهفتمین نشست وزیران کشورهای عضو اوپک تصویب کرد که مجموع تولید روزانه این سازمان و متحدانش ۵۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش یابد.

به گزارش کشور به نقل از خبرگزاری شانا، براساس مصوبه یکصدوهفتادوهفتمین نشست وزیران اوپک، ۵۰۰ هزار بشکه در روز به رقم کاهش تولید تصویب شده در نشست ۱۷۵ اوپک و پنجمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک، اضافه شد.

طبق بیانیه پایانی نشست ۱۷۷ اوپک، این کاهش تولید از آغاز ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی الزام‌آور و مستلزم پایبندی کامل همه کشورهای عضو توافق جهانی کاهش تولید نفت است.

در این نشست همچنین محمد عرقاب، وزیر انرژی الجزایر را به عنوان رئیس دوره‌ای اجلاس اوپک در سال آینده میلادی و دیامانتینو پدرو آزودو، وزیر منابع معدنی و نفت آنگولا به عنوان نایب رئیس این اجلاس برگزیده شدند.

این نشست همچنین دکتر حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک را به عنوان رئیس علی‌البدل این هیئت انتخاب کرد.

همچنین مقرر شد نشست آینده کمیته وزارتی نظارت اوپک و غیراوپک در هفته نخست ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی و سپس نشست فوق‌العاده اوپک در پنجم مارس در وین، پایتخت اتریش، برگزار شود.

همچنین نشست عادی بعدی اوپک در نهم ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی برگزار می‌شود و در ماه سپتامبر، شصتمین سالگرد تأسیس اوپک فرا می‌رسد.