معضل استفاده از LPG ارزان به عنوان سوخت خودروها

جوهری گفت: متاسفانه مصرف CNG کشور با کاهش روزانه ۲ میلیون متر مکعب مواجه گردیده و ضروری است دولت محترم با افزایش قیمت LPG به قیمت واقعی آن، اقدام موثری در راستای توسعه و حمایت از سوخت CNG، در شرایط رکود فعلی این حوزه، به انجام رساند.

محسن جوهری رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور در مصاحبه با خبرنگار آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی ” نفت ما ” ، گفت: در حال حاضر قیمت فروش LPG توسط دولت در خروجی پالایشگاهها برای مصرف داخل، به ازاء هر کیلو ۲۳۰ تومان بوده که با توجه به قیمت کنونی نرخ ارز، قیمت واقعی این فرآورده، حدودا به ازاء هرکیلو ۳ هزار تومان است و با در نظر گرفتن مصرف سالانه حدود ۲ میلیون تن LPG در کشور، یارانه تخصیصی به این فرآورده توسط دولت، نیم میلیارد دلار در سال می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه مقدار قابل توجهی از LPG توزیعی در کشور، در حوزه خودرو به مصرف می رسد، این بدان معناست که دولت سالانه بالغ بر نیم میلیارد دلار هزینه می کند تا روزانه حدود ۱۰ میلیون متر مکعب از مصرف CNG کشور را با LPG جایگزین نماید.

وی خاطر نشان ساخت: مصرف غیر قانونی و غیر ایمن LPG به عنوان سوخت خودروها در کشور، منجر به آتش سوزی های متعدد در مکانهای غیر استاندارد عرضه LPG و به تبع آن خسارت های جانی و مالی گردیده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور همچنین بیان داشت: متاسفانه مصرف CNG کشور با کاهش روزانه ۲ میلیون متر مکعب مواجه گردیده و ضروری است دولت محترم با افزایش قیمت LPG به قیمت واقعی آن، اقدام موثری در راستای توسعه و حمایت از سوخت CNG، در شرایط رکود فعلی این حوزه، به انجام رساند.