سازمان برنامه‌ و بودجه: تصمیم شورای عالی انرژی حذف LPG‌ و توسعه CNG است

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: بر اساس سند تامین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا افق۱۴۲۰ سهم سوخت سی ان جی در ناوگان حمل و نقل در افق تقریبا بیست ساله از ۱۵.۲۵ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۲۲.۷۸ درصد در سال ۱۴۲۰ افزایش خواهد یافت.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان برنامه و بودجه کشور، به انتشار گزارشی در خبرگزاری تسنیم با عنوان ” تناقض آشکار در متن قانون بودجه با یک سند بالادستی / گاز مایع به سبد سوخت خودروها بیاید یا نیاید؟ ” با ارسال توضیحاتی، واکنش نشان داد.
متن توضیحات سازمان برنامه و بودجه کشور بدین شرح است: “در لایحه ارسالی بودجه دولت به مجلس، هیچ گونه پیشنهادی در خصوص احداث جایگاه ها و زیر ساخت های استفاده قانونمند از سوخت گاز مایع (LPG) لحاظ نشده بود و اساسا بند ح تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۰ ، پیشنهاد نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می باشد. لذا در این خصوص موارد ذیل حائز اهمیت می باشد:

۱- از بعد اقتصادی منابع حاصل از جایگزینی بنزین با CNG به قیمت های رقابتی حداقل ۳تا۴ برابر منابع جایگزینی بنزین با LPG می باشد و لذا در راستای منافع ملی، درامد حاصل از صادرات بنزین جایگزین شده با CNG منابع بیشتری جهت تامین هزینه های موضوع هدفمندی یارانه ها مطابق تبصره (۱۴) قانون بودجه، ایجاد خواهد نمود. ثانیا هزینه انتقال و توزیع LPG در مقایسه با بنزین و حتی CNG بالاتر بوده و لذا مزیت اقتصادی ای نمی توان برای این نوع سوخت متصور بود.

۲- به دلیل وجود منابع سرشار گاز طبیعی در کشور و با توجه به سرمایه گذاری های حداقل ۵ میلیارد دلاری طی دو دهه گذشته در صنعت سی ان جی (CNG) در بخش جایگاه ها و خودروها، و قیمت تمام شده و پایین این سوخت برای رانندگان در مقایسه با سایر سوخت ها (از جمله LPG )، سوخت سی ان جی (CNG) از جانب حاکمیت و دولت همواره مورد حمایت بوده است.

با لحاظ ملاحظات اقتصادی مذکور و ضمن لحاظ مزیت های فنی و ایمنی، موضوع استفاده از سوخت LPG در شورای عالی انرژی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اجماع کارشناسان و اهل فن تصمیم بر آن شد تا سوخت LPG از سبد سوخت حمل و نقل کشور حذف و سهم سوخت CNG در سبد افزایش یابد. این موضوع به درستی در “سند تامین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا افق۱۴۲۰″ ابلاغی شورای عالی انرژی که طی آن قرار است سهم سوخت سی ان جی در ناوگان حمل و نقل در افق تقریبا بیست ساله از ۱۵,۲۵% در سال ۱۳۹۸ به ۲۲٫۷۸% در سال ۱۴۲۰ افزایش یابد مورد تاکید قرار گرفته است.”